CZKČeskySlovensky

Jak vybrat mikrovlnnou troubu

Otázku, proč používat mikrovlnnou troubu a jak ji využít, si pokládá většina lidí, když přemýšlí o případném nákupu.

Mikrovlnná trouba znamená zachování více minerálů a vitamínů, a to díky principům mikrovlnného vaření - vystačíte s minimem vody, v potravinách tak zůstane zachován velký podíl hotových látek (minerálů a vitamínů), které se ve vodě běžně rozpouštějí.
Mikrovlnka znamená méně tuků - při vaření v mikrovlnce se obejdete takřka bez použití tuků.
Mikrovlnka znamená více volného času - podstatně se zkrátí doba přípravy pokrmů.
Mikrovlnka znamená více funkcí - některé modely se svým vybavením a možnostmi vyrovnají klasickým troubám, které dokonce mohou postupně nahradit. Už dnes si můžete koupit mikrovlnku, která kromě ohřevu umožní zapékat, grilovat, rozmrazovat nebo třeba dlouhodobě udržovat jídlo teplé. Vzácné nejsou ani kombinace mikrovlnných a horkovzdušných trub nebo pečení v páře.

Kde se ty vlny vlastně berou a proč jsou mikro?
Vysokofrekvenční elektromagnetické vlnění má schopnost pronikat takovými materiály, jako jsou například plasty sklo, keramika a papír, a přímo tak ohřívat potraviny v těchto materiálech. Pozor však na kovové materiály, od těch se mikrovlny odrážejí. Organické molekuly, ze kterých se potraviny skládají, se při stimulaci mikrovlnným vlněním o frekvenci až 2450 Mhz se rychle rozkmitají, při pohybu vzniká tření a při tření teplo. Okolí z anorganických molekul naopak zůstává chladné, respektive ohřeje se pouze díky absorbci tepla z ohřívaných potravin.

Jaké nádobí do mikrovlnky používat?
Pouze takové, které je pro mikrovlnky určeno, případně označeno symbolem upozorňujícím, že jej lze k vaření v mikrovlnce použít. V poslední době se kromě skleněných a keramických materiálů stále více uplatňují plasty.

Na co myslet před nákupem?
Hlavně na to, co od mikrovlnné trouby očekáváte a k čemu a nakolik ji budete využívat. Hodně se mikrovlnné trouby využívají pouze na rozmrazování nebo k ohřevu hotových jídel. Je třeba si uvědomit, kam mikrovlnku umístíte, zda bude volně stojící, nebo zabudovaná třeba v kuchyňské lince. Z důvodů relativně vyšší energetické náročnosti se doporučuje samostatná elektrická zásuvka. V úvahu též musíte vzít hmotnost vybrané mikrovlnky, to v případě, že chcete umístit mikrovlnnou troubu např. na polici či jinak zavěsit.

Jak může být mikrovlnná trouba vybavena a jaké může mít funkce?
 1. Mikrovlnky monofunkční - takové jsou ideální pro ohřev, vaření a rozmrazování.
 2. Mikrovlnky bifunkční - jsou navíc vybaveny grilem.
 3. Mikrovlnky trifunkční - kromě grilu mají navíc horký vzduch, vhodný k zapékání. Některé mikrovlnky mají navíc tyto funkce:

     - Předem nastavené předvolby pro několik standardních kuchyňských postupů.
     - Možnost uložit si nejpoužívanější postupy do paměti.
     - Možnost naprogramování začátku a konce provozu až 24 hodin dopředu.
     - Speciální systémy šíření mikrovln, které zabezpečí rovnoměrnější ohřev.
     - Možnost automatického rozmrazování a pečení podle hmotnosti a typu potravin.
     - Možnost udržování stálé teploty, neboli udržování jídla v teplém stavu.

Jaké bývá ovládání, konstrukce a design mikrovlnných trub?
Ovládání mechanické - tím jsou vybaveny levnější a jednodušší přístroje, požadované funkce (jako je doba a výkon ohřevu) si na nich sami volíte pomocí otočných knoflíků.
Ovládání digitální - zpravidla u cenově náročnějších přístrojů se programování se volí pomocí tlačítek a displeje.
U konstrukce a designu se zaměříte především na vnitřek trouby, zda je nerezový, nebo smaltovaný, zda je přístroj uvnitř osvětlený při otevření dvířek, jaký průměr má otočný talíř (bývá 28 - 36 cm), je-li talíř výsuvný nebo dokonce i patrový pro ohřev dvou talířů najednou. Vybrat si můžete i několika tvarů a rozměrů například také mikrovlnky přizpůsobené do rohů místností apod.

Jaké bývají rozměry mikrovlnných trub?
Nejmenší typ bývá k dostání ve velikosti a objemu cca od 14 l, což znamená vnější rozměry 45x39x28 cm. Objem pak narůstá skoky přes 17 l, 20 l,24 l,26 l až k těm největším, které mívají až 36 l a rozměry okolo 55x45x40 cm.

Jaké jsou ceny mikrovlnek?
Nejlevnější modely lze koupit už za méně než 2000 Kč. Tyto přístroje jsou vybaveny zpravidla základními funkcemi, mají mechanické ovládání a objem 17 až 20 l. S rostoucí výbavou a počtem funkcí se cena zvyšuje a je 5000 - 10 000 Kč, nejlepší však se super komfortem vaření a pečení jsou v cenové relaci 20 000 - 25 000 Kč.

PřihlásitZákaznická zóna

nebo tradičněZaslat zapomenuté heslo Chci se registrovat

Do zákaznické zóny vstoupíte kliknutím
na Vaše přihlašovací jméno.

0 Kč